Niezłe Ciacho Pracownia Ciast i Tortów
fb
2010-01-28 14:46

CMC, Fondant, gumpaste – czyli co jest co ?


Myślę, że każdy początkujący zapaleniec ma podobny problem z odróżnieniem od siebie tych wszystkich nazw – i co jest co? Czego używamy do czego – postaram się przybliżyć większość podstawowych słów, wyjaśnić ich znaczenie i zastosowanie w praktyce.

Chciałabym zacząć od tego, że większość nazw jest w języku angielskim, myślę, że każdy, kto kiedykolwiek chciał znaleźć jakieś informacje dotyczące dekorowania tortów w stylu angielskim natknął się na szereg nazw, które przyprawiały o zawrót głowy – a w większości przypadków jest to nazewnictwo brytyjskie lub amerykańskie jednej i tej samej rzeczy – sama długo dochodziłam do tego, co jest czym więc aby oszczędzić Wam nerwów proszę poczytajcie i sami dojdziecie do wniosku, że to nie jest takie bardzo skomplikowane:

SUGARPASTE, ROLLED FONDANT, FONDANT – to wszystko oznacza to samo – jest to cukrowa masa plastyczna, którą obleczone są ciasta, torty oraz specjalne deski, na których te torty stoją. Z tej masy można również tworzyć niewielkie figurki.

MODELLING PASTE, GUMPASTE – druga nazwa jest częściej używana w USA. Jest to nic innego jak fondant, lecz z dodatkiem stabilizatora (o tym w następnym punkcie). Taka masa jest o wiele bardziej stabilna, można z niej tworzyć duże figurki 3D oraz równie rewelacyjnie nadaje się do zastosowania we wszelkiego rodzaju wycinaczkach, patchworkach, oraz do wykorzystania w formach, tzw. moulds (o tym również wspomnę w kolejnych punktach)

Stabilizatory: CMC, GUMA TRAGAKANTOWA, GUMA ARABSKA – są to bardzo ważne składniki powodujące, że nasza masa cukrowa zaczyna przybierać strukturę o wiele bardziej elastyczną i łatwiejszą do modelowania niż sam w sobie fondant – wg mnie bez tego nie da się funkcjonować. Z ich użyciem można również stworzyć klej spożywczy, (o którym również będzie mowa w tym artykule) Jednak w tym przypadku stabilizatory te różnią się od siebie i to znacznie;

PASTILLAGE – jest to masa bardzo twarda można z niej modelować części, które będą musiały wystawać poza ciasto np. czułki biedronki czy wąsy kotka.

SUGAR GLUE – czyli klej spożywczy – służy do klejenie elementów podczas modelowania figurek – niezbędny !!! Oczywiście można niektóre elementy kleić wodą – ale czasami woda to za mało. Klej można kupić lub zrobić go za pomocą wcześniej wymienionych stabilizatorów w zależności, jaki stabilizator proporcje będą nieznacznie się różnić. Z wykorzystaniem gumy arabskiej – 1 łyżeczka gumy wymieszać z kilkoma kroplami letniej przegotowanej wody, z CMC/tragakantem – ćwierć łyżeczki proszku wymieszać z 2 łyżkami wody. Do przyklejania wielkich kawałków należy użyć royal icing, o którym będzie również mowa w następnym punkcie.

ROYAL ICING – czyli nic innego jak zwykły lukier zrobiony z białek i cukru pudru – wymieszany w odpowiednich proporcjach daje nam wiele możliwości od dekorowania nim tortów poprzez ciasteczka jak i również wyżej wymieniony klej do łączenia dużych elementów.

SUGAR STICKS – są to cukrowe patyczki służące do łączenia np głowy do tułowia – można je kupić lub zrobić z odpowiedniej masy.

PIPING GEL – jest to żel, który po zastosowaniu daje efekt wody, ja również lubię go nakładać na oczy moich figurek, aby im dodać charakterystyczny błysk.

 

 

MEXICAN PASTE - jest to kolejny typ masy cukrowej, w której skład wchodzi tragakant w odrobinę innych proporcjach – ten rodzaj masy szczególnie nadaje się do wszelkiego rodzaju wycinaczek typu patchwork ale nie tylko.

 

 

FLOWER PASTE – czyli masa, która najlepiej sprawdza się podczas tworzenia kwiatów. Ma delikatnie inny skład, co daje jej dużą elastyczność.

 

 

GLUKOZA PŁYNNA – po dodaniu do masy cukrowej w odpowiednich proporcjach dodaje jej elastyczności i stabilności.

 

 

GLICERYNA SPOŻYWCZA – powoduje, że masy nie obsychają tak szybko.

MOULDS – czyli różnorodne formy, z których można odciskać różne kształty. Formy te można kupić lub zrobić je w domu z zastosowaniem specjalnego żelu.

I na dziś to wszystko – są to bardzo podstawowe informacje – ale od czegoś trzeba zacząć – jeśli macie jakieś pytania, piszcie a ja postaram się w miarę możliwości odpowiadać na wszystkie – dziękuje i do następnego artykułu. W kolejnych artykułach pokaże Wam jak się obleka tort masa cukrową, jak się barwi masy cukrowe, opowiem o wielu rodzajach barwników, oraz pokaże jak się robi tzw. loopy bows – czyli piękne trójwymiarowe kokardki, oraz masę innych bardzo ciekawych tematów – jeśli chcecie abym pokazała Wam coś co konkretnie Was interesuje również postaram się spełnić Wasze życzenia :)

Miłego tworzenia cukrowi zapaleńcy – ja tym czasem idę zmrużyć oczy :)